Kaczka nie taka dziwaczka

Home / Obiady / Kaczka nie taka dziwaczka
kaczka pieczona
Spread the love

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest znana wszystkim z wiersza Jana Brzechwy kaczka. Ale nie będzie to kaczka dziwaczka, gdyż przepis którym się z Tobą dzielę jest przepisem prostym i klasycznym. Mam nadzieję, że przekonam Cię że kaczkę warto jeść!


Jako dowód, że jem nie tylko desery dzisiaj przepis na pyszny prosty obiad. Kaczka nie jest częstym daniem w polskich domach. Zupełnie niezasłużenie. Kaczka, tak jak inne rodzaje drobiu, jest świetnym źródłem białka. Co prawda ma dużo więcej tłuszczu niż kurczak czy indyk, ale też mniej niż wieprzowina. Po za tym- my się tłuszczu nie boimy!! Duża część kaczego tłuszczu się wytopi. W dodatku kaczy tłuszcz uważany jest za bardzo zdrowy- rzeczywiście posiada sporo kwasów tłuszczowych omega 6.

Dodatkowo hodowle kaczek są bardziej wymagające niż hodowle drobiu. Kaczki nie są hodowane w klatkach, tylko na różnego rodzaju wybiegach. Warto więc, mając z tyłu głowy ostrzeżenia dt. jakości kurczaka sklepowego, wplatać do swojego jadłospisu jego koleżankę kaczkę. Dodatkowo kaczka pomimo skojarzenia z wykwintnym daniem, jest dość tania. Standardowa cena to ok. 10 zł za kg, a zdarzają się promocje, gdzie można ją kupić jeszcze taniej.

Mój dzisiejszy obiad kosztował mnie 4 zł za porcję mięsa!! W dodatku stałam w kuchni krócej niż 10 minut.  W dodatku obiad był przepyszny. Mam nadzieję, że przekona Cię to do wypróbowania przepisu. Przepis bazuje na klasycznej wersji kaczki. Jest bardzo prosty i szybki- jak większość w mojej kuchni. I wbrew pozorom pomimo moczenia w solance- kaczka nie jest za słona.

Składniki:

1 cała kaczka (moja miała 2 kg)

3-6 łyżek soli

4 małe jabłka lub dwa duże

Ząbek czosnku

Pasta z przypraw: łyżka oliwy wymieszana z papryką i majerankiem

świeży lubczyk i oregano- duża garść

Do dzieła!

  1. Kaczkę dokładnie umyj- również w środku
  2. Przygotuj solankę- w zależności od wielkości pojemnika w którym będziesz moczyć kaczkę przygotuj odpowiednią ilość- 3 łyżki soli na 1 litr wody, lub 6 łyżek na 2 litry
  3. Kaczkę zamocz całą w solance i odstaw do lodówki na minimum 2 godziny. Kaczkę można zamoczyć dzień wcześniej.
  4. Po wyznaczonym czasie wyjmij kaczkę z solanki i osusz ją ręcznikiem papierowym.
  5. Przekrój obrany ząbek czosnku i natrzyj porządnie kaczkę na zewnątrz jak i w środku.
  6. Wmasuj przygotowaną pastę z przypraw w kaczkę- w każdy zakamarek
  7. Przygotuj farsz z jabłek- ja posiekałam w robocie kuchennym w drobną kostkę z dodatkiem świeżych ziół: lubczyku i oregano. Przygotowany farsz włóż do kaczki. Farsz należy zabezpieczyć- nitką albo wykałaczkami.
  8. Nagrzej piekarnik do 220 stopni (grzanie góra dół) i piecz kaczką w zamkniętym naczyniu żaroodpornym. Kaczkę należy położyć piersiami do dołu. Po około godzinie kaczkę należy przewrócić piersiami do góry i piec dalej ok. godziny. W zależności od wielkości kaczki może być to krótszy czas.
  9. Na koniec zdejmij przykrycie naczynia żaroodpornego i piecz kaczkę przez ok. 15 minut z termo obiegiem i opiekaniem od góry, aby skórka się zarumieniła.
  10. Żeby się upewnić czy kaczka jest Just gotowa musisz sprawdzić czy mięso bez problemu odchodzi od kości. Ja używam termometru do mięsa- to bardzo przydatny gadżet!
  11. Gdy kaczka jest już gotowa nie podawaj jej od razu! Połóż ją piersiami do dołu i przykryj folią aluminiową. Dzięki temu pozostanie soczysta.

UWAGA

Tak przygotowana kaczka średnio smakuje na zimno- sprawdzone

Jeśli potrawę odgrzewasz w pracy to nałóż sobie trochę powstałego sosu. Dzięki temu lepiej odgrzewa się w mikrofalówce- we własnych sokach.

Jak widzicie punktów jest sporo, ale realny czas pracy to przygotowanie solanki, natarcie kaczki przyprawami i nałożenie farszu oraz wyjecie gotowej kaczki z piekarnika. A potem pozostaje już tylko kosztowanie! A z jednej kaczki macie 4 porcje obiadowe! Bon Apetit!!