Monsieur cousine plus- test robota kuchennego

Home / Recenzje / Monsieur cousine plus- test robota kuchennego
Spread the love

Posiadanie wielofunkcyjnego robota kuchennego było moim marzeniem od kilku lat. Marzenie to w tym wypadku nie przesada. Mam różne kategorie marzeń- te małe i te wielkie. A marzenia są po to by je realizować. Nadszedł czas na podzielenie się wrażeniami z użytkowania Monsieur Cousine.


Marzenie było długo nieosiągalne, gdyż jedyny dostępny wtedy na rynku model kosztował ponad 4 tys. zł i najzwyczajniej w świecie nie było mnie stać na taki wydatek. Chociaż i tak obiecywałam sobie, że jak zajdę w ciążę to poczynię taki zakup, bo ułatwi mi życie w tym trudnym okresie jakim jest opieka nad maluchem. Na szczęście na rynku pojawiły się alternatywy a jedną z nich jest Lidlowy Monsieur Cousine, który kosztuje ok. 900 zł. Po 8 miesiącach używania mogę napisać Wam rzetelną recenzję.

Na wstępie opowiem Wam jak stałam się posiadaczką mojego egzemplarza Monsieur Couisine. Pierwszy raz polowałam na niego przed Świętami Bożego Narodzenia w 2015 r. Niestety okazało się, że dostępne było dosłownie po kilka sztuk (2-3) na sklep i kupienie go graniczyło z cudem. Dzwoniłam na infolinię, niestety następnego dnia w całej Warszawie ani okolicy mojego rodzinnego miasta nie był dostępny. Na portalach aukcyjnych pojawiały się nowe egzemplarze, jednak nie chciałam dać komuś zarobić w ten sposób. Prawie rok później, kiedy pojawiła się informacja w gazetce, że robot znowu będzie dostępny w sklepie zaplanowałam poranną wyprawę do sklepu. Nie chciałam brać udziału w słynnym biegu i wyrywaniu sobie towaru, więc byłam w sklepie ok. 10 minut po otwarciu. Udało mi się kupić ostatnią sztukę. Większość osób robiąca o tej godzinie zakupy kupowała Monsieur Cousine. Ciekawy widok. Pani przy kasie powiedziała, że miałam niesamowitą minę jak zorientowałam się, że jest jeszcze jeden ostatni. 😀 Naprawdę cieszyłam się jak dziecko. Nie przeszkadzało mi nawet dźwiganie opakowania przez kilometr do najbliższego przystanku. Nie omieszkałam pochwalić się nabytkiem na Instagramie. Dla zainteresowanych w kolejnych rzutach robota w Lidlu dostępnych było coraz więcej sztuk, więc kupno staje się łatwiejsze. Robota można również kupić na niemieckiej stronie Lidla lub kupić używany na olx.

Przejdźmy jednak do konkretów czyli opisu i recenzji produktu. W kolejnych punktach opiszę:

 • wygląd i budowa
 • akcesoria
 • dostępne funkcje
 • serwis

Z racji tego, że nie jest tajemnicą że jest to robot tego samego typu co znany i pożądany Themomix postaram się porównać Monsieur Cousine do niego oraz do zwykłych robotów kuchennych z plastikowym kubłem, bez funkcji gotowania. Oryginalnego Thermomixa ma moja mama, więc mam bezpośrednie porównanie, a wcześniej korzystałam z różnych robotów kuchennych, np. Braun.

Wygląd i budowa

Mounsieur Cousine w budowie jest taką hybrydą starego i nowego modelu Thermomixa. Nowsze modele Thermomixa zajmują mniej miejsca dzięki umiejscowieniu sterownika pod kielichem. W Lidlowym robocie sterownik znajduje się obok kielicha. Robot nie jest małym urządzeniem, ale też bez problemu mieści się na blacie kuchennym. Nawet w poprzedniej małej kuchni nie miałam problemu, żeby go zmieścić. Z jednej strony jest sporo większy od plastikowych robotów kuchennych, jednak może być cały czas złożony i gotowy do działania a jego wygląd jest estetyczny i nie zaburza estetyki naszej kuchni. Mounsieur Cousine ma wymiary: 40x27x17. To ważne, żeby znaleźć na niego miejsce w wygodnym miejscu. Nie oszukuj się, że będziesz wyjmować go do każdego użycia. Używam Thermomixa nawet kilka razy dziennie, więc musi stać na wierzchu.

Obudowa wykonana jest z z białego plastiku. Ten model nie posiada dotykowego ekranu. Dostępnymi funkcjami steruje się za pomocą pokręteł. Kielich zrobiony jest ze stali szlachetnej. Ma pojemość 2,2 L. W środku znajduje się miarka co 500 ml. Wykonana jest z wysokiej jakości stali, dzięki czemu urządzenie bardzo łatwo się myje. Często wystarczy go wypłukać i już jest czysty. Dobrze zmywa się również w zmywarce. Materiał ten zapobiega też przenikaniu zapachów. To ważne- możesz posiekać cebulę a chwilę później, po wypłukaniu, ubić słodką śmietanę i nie martwić się przykrym zapachem. Stalowy kielich czyści się dużo łatwiej i szybciej niż plastikowe.

W białej podstawie znajduje się również waga. Tam, gdzie wkłada się garnek/kielich znajduje się czujnik temperatury. Niestety miejsce to dość łatwo się brudzi a ciężko czyści. Zrobiłam dla Was zdjęcie zrobione po przetarciu szmatką. Żeby go doczyścić musiałabym używać patyczków lub szczoteczki. Od przodu znajduje się wyświetlacz LCD na którym widać ustawione za pomocą pokręteł parametry- czas pracy, temperaturę i prędkość.

Bardzo ciekawie za to rozwiązane jest mocowanie noży. W bardzo łatwy sposób można je wyjąć. Wystarczy odbezpieczyć blokadę od spodu i nóż można wyciągnąć. Bardzo ułatwia to czyszczenie robota po kleistych produktach, ciastach itp. które wchodzą we wszystkie zakamarki. W Thermomixie też jest możliwość wyjęcia noża jednak nie jest to tak szybkie.

Do podstawowego zestawu należy jeszcze plastikowa pokrywa z otworem umożliwiającym dodawanie produktów w trakcie używania oraz małą miarką z podziałką co 20 ml.

Akcesoria

Podstawową zaletą Mousieur Cousine jest to, że większość jego możliwości nie wymaga użycia akcesoriów. W zestawie dostajemy jednak kilka ciekawych przyborów:

 • nasadka mieszająca- do ubijania oraz mieszania,
 • wkładka do gotowania na parze- pozwala na gotowanie na parze lub gotowanie w wodzie w kielichu,
 • dwupiętrowa nakładka do gotowania na parze
 • łopatka- ułatwia wydobywanie produktów, ma też specjalny haczyk do wyjmowania wkładki do gotowania na parze (uchwyt się nagrzewa więc trzeba sobie czymś pomóc)
 • miarka ze skalą zamykająca otwór pokrywy

Dzięki dwom rodzajom wkładek do gotowania możesz w kielichu ugotować ziemniaki czy ryż a na nakładce do gotowania uparować mięso i warzywa.  Plusem jest to, że możesz ustawić konkretną temperaturę oraz czas i nie musisz pilnować obiadu. Wszystkie te akcesoria oraz uszczelki można dokupić w razie uszkodzenia na stronie Monsieur Cousine.

Dostępne funkcje

Siekanie, rozdrabnianie

Robot posiada 4 stalowe noże. Mamy możliwość regulacji prędkości obrotów w skali od 1 do 10 co przekłada się na 120 do 5200 obr./min. Ze względu na duży kielich ciężko jest posiekać małą ilość produktu, np. 1 ząbek czosnku. Przy małej ilości trudniej też regulować stopień rozdrobnienia produktu. Dość łatwo o rozdrobnienie wszystkiego w drobny mak lub papkę, warto więc korzystać z dołączonej książki z przepisami, w której znajdują się informacje, jakie ustawienia zastosować do jakiego produktu. Nie uzyskasz też kostki a nieregularne kształty. Dlatego pokazuję na zdjęciach sałatkę coleslaw oraz placki ziemniaczane. Ważne aby to wiedzieć przed zakupem. Ogromnym plusem jest to, że wszystko robi się błyskawicznie. Zazwyczaj wystarczy kilka sekund. Robot bez problemu radzi sobie również z twardymi produktami. Mieli kawę, lód, ziarna, orzechy. Kilka takich przykładów udokumentowałam zdjęciami. Zaletą jest to, że nie trzeba trzymać pokrywy – można w tym czasie robić coś innego oraz to, że robot ma zabezpieczenie przed uruchomieniem niezamkniętego pojemnika. Nie ma obaw, że ubrudzisz całą kuchnię o ile nie zapomnisz o włożeniu plastikowej miarki zamykającej otwór pokrywy. Podczas mielenia twardych produktów robot jest dość głośny. Nie oczekuję, że będzie super cichy, zwłaszcza że zazwyczaj pracuje przez max. 2 minuty (najczęściej kilkadziesiąt sekund). Jednak jeśli to dla Ciebie ważne, bo masz np. małe dziecko wrażliwe na hałas nagrałam dla Ciebie mielenie kawy, żebyś wiedziała czego się spodziewać.

Mieszanie

Jest to funkcja, której nie było w poprzednim modelu Monsieur Cousine. Używając jej noże obracają się wstecz, dzięki czemu mieszają produkty nie rozdrabniając ich. Dzięki temu potrawy są mieszane w trakcie gotowania czy smażenia i nie przywierają do dna. Niestety nie ma wbudowanej funkcji interwałowego mieszania jak w Thermomixie, która jest idealna do ciast drożdżowych, jednak i bez tego daje sobie radę.

Gotowanie (steam)

Robot umożliwia ustawienie temperatury od 37ºC do 130ºC. Gotuje się w małej ilości wody co umożliwia minimalne straty w odżywczości produktów. Temperaturę można ustawić co 5 stopni. Podczas gotowania można użyć opcji mieszania do poziomu 4. Przyznam, że rzadko używam robota do gotowania, bo zazwyczaj gotuję zupy w większej ilości. Świetnie nadaje się za to do duszenia do którego często nie mam cierpliwości, bo nie lubię stać nad garami i mieszać co chwilę. Dzięki połączeniu tych funkcji przygotować można pyszne sosy, musy czy dżemy.

Gotowanie na parze

To teoretycznie ta sama opcja co wyżej. Dzięki zastosowaniu wkładki do gotowania na parze lub nakładki możemy przygotować kilka potraw jednocześnie. Dzięki temu nie musimy kupować osobnego urządzenia do gotowania na parze.

Nasadka mieszająca

Służy do ubijania kremów, sosów, śmietany itp. Dzięki użyciu tej nasadki możesz zrobić, np. domowy majonez.

Waga

W Mounsieur Cousine waga znajduje się na górze obudowy. Żeby z niej skorzystać musisz postawić na niej pojemnik. W Thermomixie waga wbudowana jest w garnek, dzięki czemu nie musisz brudzić dodatkowych pojemników. Jednak fajnie, że waga w ogóle w robocie się znajduje dzięki czemu możemy zaoszczędzić miejsce na blacie.

Mielenie mięsa

Monsieur Cousine nie zastąpi klasycznej maszynki do mielenia mięsa. Nie przygotujesz w nim mięsa do spaghetti, bo do tego potrzebne jest mięso zmielone i podzielone na długie ruloniki (trochę słaby opis, ale każdy wie o co chodzi). Jednak generalnie robot radzi sobie z mięsem i może nam go rozdrobnić tak, żeby przygotować np. pulpety. Mięso najlepiej delikatnie przymrozić- ten patent działa też świetnie przy klasycznych maszynkach do mielenia mięsa. Pokazałam Ci na zdjęciu jak wygląda zmielone w robocie mięso. Wygląda jak mięsna miazga ale wychodzą z takiego mięsa fajne, miękkie kotlety. Robot sprawdzi się też przy przygotowaniu pasztetów. Oczywiście zależy to od Twoich upodobań. Jeśli często robisz pasztety i najbardziej lubisz grubo zmielone, to lepiej kup maszynkę do mielenia. Jeśli jednak nie robi Ci to większej różnicy to Monsieur Cousine jest świetny. Mielenie jest znacznie szybsze niż w klasycznej maszynce. Przykładowo na zdjęciu jest 500 gr zmielonego mięsa z udek kurczaka, co zajęło robotowi 18 sekund!

Przypiekanie (roast)

Ta funkcja umożliwia delikatne podsmażenie. Niemożliwe jest podsmażanie bez użycia tłuszczu gdyż produkty przywierają wtedy do dna. Funkcja ta jest przydatna do przygotowywania zup i sosów, gdzie najpierw podsmażamy kilka produktów a później gotujemy. Czasem też gdy brakuje mi rąk, bo robię kilka rzeczy na raz lubię wyręczyć się robotem. Nawet zwykłe przygotowanie cebuli czy pieczarek do jajecznicy jest super. Robot najpierw posieka a potem podsmaży sam jednocześnie mieszając. Musisz tylko ustawić czas i nie martwisz się o nic więcej.

Dodatki

Do każdego robota dołączona jest książka kucharska. Na początku jest wręcz niezbędna. Ja w sumie nadal z niej korzystam, bo nie mam takiego wyczucia, żeby radzić sobie całkowicie bez niej. Po za tym znaleźć tam można dużo fajnych, podstawowych przepisów. W książce znajdziesz też dużo ciekawych wskazówek dt. używania robota oraz tabelki z informacją o czasie i mocy potrzebnych do posiekania i do ugotowania różnych produktów. Dostępna jest też aplikacja w której znajdziesz dużo więcej przepisów oraz oficjalna strona z przepisami. Przyznam, że ja akurat z nich nie korzystam- gotuję cały czas po swojemu. Wiem jednak, że wiele osób bardzo sobie chwali takie przepisy- pozwalają osobie, która nie potrafi gotować przygotować wiele wyszukanych dań.

Serwis

Miałam przyjemność kontaktu z serwisem Hoyera, który serwisuje tego robota. W ramach dwuletniej gwarancji możemy robota oddać do dowolnego sklepu Lidla lub zgłosić reklamację bezpośrednio w serwisie Hoyer i przesłać robota bezpośrednio do nich. Mój egzemplarz miał uszkodzoną od początku wagę. Co prawda na naprawę czekałam dwa tygodnie, jednak wszystko zostało sprawnie załatwione a sprzęt przyjechał z powrotem kurierem.

Rozdrabnianie lodu

Mąka z kaszy gryczanej i placki gryczane

Placki ziemniaczane

Ciasto ucierane

Colesław

Kisiel z rabarbaru

Placki ze szpinakiem

Pulpety z mięsa z ud kurczaka gotowane na parze

Podsumowanie

WADY

 • brak wagi wbudowanej w główną część urządzenia
 • dość głośna praca
 • trudna do czyszczenia podstawa
 • łatwo o zbytne rozdrobnienie siekanych produktów

ZALETY

 • wielofunkcyjność
 • duża moc- radzi sobie z twardymi produktami
 • szybka praca
 • łatwy do czyszczenia, również w zmywarce
 • nie trzeba go trzymać- pracuje sam
 • atrakcyjna cena
 • dobry serwis