Używanie kubeczka menstruacyjnego budzi wśród kobiet wiele emocji. Brzmi fajnie, ale trochę dziwnie i skomplikowanie. Postaram się dzisiaj oswoić Ci ten temat.

Na wstępie, jakby ktoś nie wiedział opiszę czym w ogóle jest kubeczek menstruacyjny. To nie kubek do picia pokrzepiającej herbaty podczas okresu, a specjalny kubeczek, który ma za zadanie zbierać krew menstruacyjną. To alternatywa dla podpasek i tamponów na czas okresu.

Z zamiarem wypróbowania tego rozwiązania zbierałam się, nie przesadzając, przynajmniej 2 lata o ile nie dłużej. Szczerze nie znoszę zarówno podpasek jak i tamponów. Jest mi po prostu nie wygodnie, czuję że się pocę korzystając z podpasek, a tampony się wysuwają i potrafią uwierać. W związku z tym, że zdecydowałam się na używanie pieluszek wielorazowych u mojego synka i okazało się to bardzo fajnym rozwiązaniem, otworzyłam się na ekologiczne rozwiązania dla kobiet. Na początek spróbowałam wielorazowych wkładek higienicznych oraz podpasek. Okazało się, że to rozwiązanie jest dużo przyjemniejsze od syntetycznych podpasek i ośmieliło mnie to do dalszych poszukiwań. Kiedy więc mój okres po ciąży się uregulował, zdecydowałam, że najwyższy czas wypróbować kubeczka.

Jak to wygląda?

Kubeczki wykonane są z silikonu medycznego lub TPE. Mają kształt kielicha z zaokrąglonym, grubszym rantem. Poniżej tego rantu znajdują się małe dziurki. Możesz się zastanawiać – jak to dziurki? To nie będzie przeciekać? Otóż nie. Krew w kubeczku nie powinna sięgać do samego rantu, więc nie ma obaw że przez te dziurki będzie coś wyciekało. Za to gdyby ich nie było do naszego wnętrza nie docierałoby powietrze. Dzięki dziurkom kubeczek ma szanse się zassać a następnie odessać.

W dolnej części kubeczki często mają prążki ułatwiające złapanie za ich podstawę i wyjęcie go. Dodatkowo w różnych modelach jest umieszczona łodyżka o rozmaitych kształtach. Ona również ma za zadanie ułatwienie wyciąganie kubeczka. Nie jest jednak niezbędna. Łodyżka może Cię uwierać i kobiety często ją skracają bądź całkowicie usuwają.

Jak to się trzyma?

Zastanawiasz się może, jak to się ma utrzymać. Czy nie będzie wypadać? Nie ma obaw. Dobrze dopasowany do nas kubeczek zasysa się o ścianki pochwy i utrzymuje się na miejscu do czasu wyjęcia go. Kubeczek trzyma się na miejscu niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmujesz. Powiem, że u mnie trzyma się nawet lepiej niż tampony, przy których czasem miałam problem z tym, że się wysuwały. Tutaj nie miało to miejsca.

Jak założyć i jak wyjąć?

Trochę bałam się pierwszej aplikacji. Wiadomo, wszystko co nowe jest trochę straszne. Do tego słyszałam o długich próbach zarówno wkładania jak i wyjmowania kubeczka. Ja byłam hardocorem i kubeczka pierwszy raz użyłam w podróży, zakładając go w toalecie na stacji benzynowej. Pan P. był pod wrażeniem, że tak szybko wróciłam, więc możesz się domyślić, że problemów żadnych nie było. Podobnie z wyjęciem. Przed aplikacją oczywiście umyj dłonie. Aby zaaplikować kubeczek musisz być rozluźniona i przyjąć wygodną pozycję, np. kucając, siedząc na toalecie, stojąc z jedną nogą opartą wyżej. Kubeczek łapie się między dwa palce, zwijając go w literkę C. Tak zwinięty kubeczek wsuwasz do pochwy i puszczasz. Kubeczek samoistnie się rozłoży. Palcami możesz sprawdzić, czy nie ma żadnych zagięć. Aby pomóc mu ułożyć się w środku możesz delikatnie złapać za podstawę i spróbować go przekręcić i poprawić jego pozycję. I już. Przy wyjmowaniu należy delikatnie ścisnąć podstawę kubeczka. Dzięki temu brzeg odsysa się od ścianki i możesz delikatnie ciągnąc za podstawę lub za łodyżkę, wysunąć kubeczek. Jeśli masz jakiś problem, przerwij na chwilę. Jak się zdenerwujesz, Twoje mięśnie się automatycznie napinają i nie ułatwiają jakichkolwiek aplikacji.

Od czego zacząć dobór kubeczka?

Jak to jest z tym dobieraniem i dlaczego nie możesz kupić pierwszego lepszego kubeczka. Ano dlatego, że niby jesteśmy takie same, a jednak inne. Pomyśl o kobiecych piersiach. Różne kobiety, o tym samym rozmiarze biustu, będą miały jednak inaczej wyglądający biust- inny kształt, inne brodawki sutkowe, kolor skóry. Nie inaczej jest “tam na dole”. Przede wszystkim szyjka macicy, może mieć inną wysokość. To podstawowe kryterium, do którego dobiera się kubeczek menstruacyjny, gdyż kubeczek musi pasować właśnie do szyjki macicy. Jeśli kubeczek nie będzie pasował do szyjki, właściwe jego umieszczenie może być niemożliwe, co będzie skutkowało przeciekami. Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, żeby dobrać sobie kubeczek menstruacyjny jest zmierzenie wysokości szyjki. Dla mnie było to świetne doświadczenie, gdyż w końcu udało mi się ją w ogóle zlokalizować! Jestem kobietą i lubię być świadomą swojego ciała. A szyjki nie mogłam wcześniej zlokalizować! Gdy pod koniec ciąży, chciałam sprawdzić jak wygląda sytuacja, to niestety nic mi z tego nie wychodziło. Prawdopodobnie duży brzuch nie pomagał. Z racji tego, że kubeczek używamy podczas okresu, to podczas okresu musisz sprawdzić na jakiej wysokości, znajduje się szyjka. Bo ona lubi zmieniać pozycje, podczas kobiecego cyklu. Aby to zrobić, musisz włożyć do pochwy środkowy palec i znaleźć wypukłość podobną do nosa. To taka kuleczka. Więc najpierw zamknij oczy i dotknij nosa, a potem sięgnij na dół i szukaj czegoś podobnego w dotyku.  Jak uda Ci się zlokalizować szyjkę, sprawdź jak głęboko musiałaś wsunąć palec. Następnie zmierz odległość od czubka palca do tego miejsca. Pamiętaj oczywiście o higienie. Umyj ręce, a jeśli masz długie paznokcie użyj rękawiczek. Pomiar najlepiej powtórzyć rano i wieczorem. Jeśli nie możesz zlokalizować szyjki, możliwe że jest ona zlokalizowana bardzo wysoko.

Dodatkowy plus

Powyższy proces mierzenia długości szyjki jest również pomocny przy planowaniu dziecka. Sprawdzanie stanu szyjki macicy, jest jednym z elementów naturalnego planowania rodziny. Pomaga to w określeniu dni płodnych oraz niepłodnych. Planowanie dziecka może być dużym stresem, zwłaszcza jeśli się przeciąga w czasie. Poznanie swoich dni płodnych może pomóc Ci w tym procesie. Ale nie jestem w tym specjalistką, więc nie będę się rozpisywać, chciałam jedynie zasygnalizować Ci, że istnieje taka metoda.

Jak dobrać kubeczek?

Jak wspomniałam, kubeczek dopasowuje się głównie do długości szyjki. Kielich kubeczka nie może być dłuższy niż odległość, na której znajduje się Twoja szyjka, gdyż najzwyczajniej w świecie kubeczek będzie wtedy wystawał i uwierał Cię. Co jeszcze ma wpływ na dobór kubeczka?

 • aktywność seksualna – nie chodzi tu o częstotliwość, jednak inny kubeczek będzie pasował dziewicom a inny kobietom, które już długo są aktywne seksualnie,
 • ilość porodów siłami natury,
 • aktywność fizyczna- zazwyczaj kobiety o dużej aktywności fizycznej mają silne mięśnie dna miednicy i potrzebują twardszych kubeczków,
 • wiek,
 • obfitość okresu,
 • stan zdrowia.

Przy wyborze kubeczka korzystałam, ze świetnego zestawienia modeli, który znajdziesz na stronie drogerii ekologicznej Better Land- tutaj. Jeśli wybór kubeczka, będzie dla Ciebie zbyt skomplikowany, możesz poprosić o indywidualne dobranie kubeczka. Ja właśnie z takiej opcji skorzystam. Zaproponowane zostały mi dwa kubeczki, oba znajdowały się na mojej liście zrobionej na podstawie, tabeli o której wspomniałam. Myślę, więc że korzystając z tych podpowiedzi, można spokojnie dobrać sobie odpowiedni model. Ja zdecydowałam się na kubeczek Yuuki Classic rozmiar S.

Kubeczki Yuuki są kubeczkami z wyprodukowanymi z silikonu medycznego przez firmę z Niemiec specjalizującą się w produkcji wyrobów medycznych. Kubeczki Yuuki mają dwa rozmiary: S i L. Dostępne są 3 modele:

 • Yuuki Classic to twardsza wersja przeznaczona dla kobiet o silnych mięśniach dna miednicy.
 • Yuuki Soft to wersja bardziej miękka.
 • Yuuki Rainbow to wersja jeszcze bardziej miękka nić Yuuki Soft, dla kobiet szczególnie wrażliwych.
Rozmiar S (1), to rozmiar odpowiedni dla kobiet, które nie rodziły lub dla kobiet poniżej 28. roku życia:

 • średnica: 41 mm
 • długość całkowita: 67 mm , długość kubeczka bez łodyżki: 49 mm
 • długość łodyżki: 18 mm
 • maksymalna pojemnoćś: 24 ml
 • pojemność do znacznika bezpieczeństwa: 14 ml, pojemność do otworków odpowietrzających: 17.5 ml
Rozmiar L (2), to rozmiar odpowiedni dla kobiet, które rodziły lub dla kobiet powyżej 28. roku życia:

 • średnica: 46 mm
 • długość całkowita: 74 mm, długość kubeczka bez łodyżki: 56 mm
 • długość łodyżki: 18 mm
 • maks. pojemność: 37 ml
 • pojemność do znacznika bezpieczeństwa: 24 ml, pojemność do otworków odpowietrzających: 28 ml

Jak to wygląda w praktyce?

W zależności od tego jak obfity masz okres, częstotliwość opróżniania kubeczka może się różnić. Przy moim skąpym krwawieniu, nawet w te najbardziej intensywne dni, kubeczek zakładałam rano i wyjmowałam wieczorem. Przy bardzo obfitych miesiączkach możliwe, że będziesz musiała zmieniać go co 3 godziny. Słyszałam o ekstremalnych przypadkach, gdzie kubeczek musiał być zmieniany co godzinę. Jednak jest to wynik i tak o wiele lepszy i bardziej komfortowy, niż inne rozwiązania. W przypadku korzystania z publicznej toalety oczywiście najfajniej byłoby korzystać z takiej, w której możesz zamknąć się w miejscu z dostępem do umywalki. Jeśli jednak to nie jest możliwe, wystarczy Ci butelka z czystą wodą. Kubeczek wystarczy wypłukać i jest gotowy do ponownej aplikacji. Dopiero po ostatnim dniu miesiączki, należy go zdezynfekować. Możesz go wygotować lub użyć specjalnych preparatów- pojemnika do dezynfekcji z mikrofalówce czy dezynfekujących chusteczek. Dla osób szczególnie wrażliwych na nieczystości dostępne są różne rozwiązania- protektory na palce (coś ala rękawiczki jednorazowe, ale na same palce), pianki do czyszczenia rąk i żele do dezynfekcji.

Kubeczek menstruacyjny a częste infekcje

Jeśli cierpisz na nawracające infekcje, może Ci się wydawać że wkładanie sobie czegokolwiek do pochwy, może ten problem nasilić. Nie ma na ten temat badań, ale użytkowniczki kubeczków obserwują raczej odwrotny efekt. Jak to możliwe? Silikon medyczny jest materiałem, na którym bakterie nie rozwijają się łatwo. Dodatkowo kubeczek nie wysusza tak, jak na przykład tampony. A śluz pełni przecież funkcję ochronną.

Czyżby święty Graal?

Skąd pomysł na taki wpis na blogu. Lubię promować zdrowe i naturalne rozwiązania. Ale główną przesłanką, do zamieszczenia tego wpisu jest wygoda użytkowania kubeczka na treningu. Podczas treningu pocimy się, a przede wszystkim napinamy mięśnie, w tym mięśnie dna miednicy. Z tego powodu ani podpaska ani tampon, nie daje mi komfortu w te dni. Kubeczka natomiast podczas treningu w ogóle nie czułam. Nic się nie przemieszcza, nie uwiera, nie wypada. A na koniec, jako ciekawostka powiem Ci, że na rynku pojawił się nawet kubeczek, którego można używać nawet podczas stosunku! Dla zainteresowanych jest to Ziggy Cup.

Minusy

Tak, zachwalam i zachwalam, a czy kubeczki mają jakieś minusy? Niewątpliwą wadą jest trudna dostępność. Na szczęście coraz więcej sklepów posiada w ofercie kubeczki menstruacyjne. Tutaj znajdziesz mapę z listą sklepów. Największy wybór jest jednak w sklepach internetowych. Kolejnym minusem jest problem z wyborem odpowiedniego kubeczka. Zwłaszcza, że kubeczek kosztuje jednak kilkadziesiąt złotych i żadna z nas nie chciałaby wyrzucać pieniędzy w błoto. Jednak poświęcając chwilę na wybór kubeczka mamy świetne rozwiązanie na kilka lat. Dla niektórych kobiet problemem może być również sama aplikacja i to, że trzeba się czasem minimalnie ubrudzić. Ale wspomniałam tutaj o rozwiązaniach tego problemu.

Jeśli spodobało Ci się to rozwiązanie, mam dla Ciebie świetną wiadomość. Razem z Drogerią Ekologiczną Better Land organizujemy konkurs. Możesz wygrać kubeczkek Yuuki. Co musisz zrobić? Napisz w komentarzu co pomaga Ci przetrwać ciężkie, kobiece dni oraz jaki model kubeczka Yuuki chciałabyś dostać. Dwie z Was otrzymają w prezencie wybrany przez siebie model.

Ps. Nie zapomnij o podaniu adresu email, na który mogę się z Tobą skontaktować.

Regulamin konkursu dostępny tutaj.